www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Thu Jul 31, 2014 7:21 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Pivniță+răsadniță
PostPosted: Wed Feb 08, 2012 7:06 pm 

La noi acum a înghețat crunt în camerele neîncălzite (afară sunt ziua -8, -7 și noaptea au fost probabil -13 și vor mai fi) În camerele neîncălzite -cele exterioare într-o parte și cealaltă a casei- cum ziceam, sunt vreo -3, -4 grade, dacă nu mai puțin. Camerele astea le-am folosit ca și cămară/depozit, dar acum ne-au înghețat atât cartofii cât și varza pusă la murat în butoi. Nu știu cum fac restul sătenilor, unde-și țin proviziile (trebe sa intrebam/aflam), că în tot satul sunt doar vreo 3 case cu pivniță, din cauza nivelului ridicat la care se află pânza freatică.

Ne gândim așadar serios că avem nevoie de un spațiu-pivniță. Sub casă nu știu încă dacă se poate. Mă gândeam că poate ar merge lângă casă, în partea de sud.

Cum ne gândeam în aceeași perioadă și la o răsadniță/mini-seră, am avut ideea care nu știu dacă e bună sau nu să facem sera peste pivniță. Casa e orientată pe direcția N-S, doar o latură scurtă, cea dinspre deal primește soarele sudic.

Image

Sigur vom da de apa, asa ca beciul ii musai sa-l betonam (nu stiu alta solutie, voi?). In plus e nevoie de un planseu zdravan care sa tina pamantul de deasupra si omul.

Nu stiu sigur cum sa facem laturile dinspre vest si est. Tot transparente sau foarte bine izolate dar opace?
Ce avantaje vad:
-Ambele sunt foarte aproape de casa. Nici pentru rasadnita si nici pentru pivnita nu vom avea chef sa mergem prea departe. In plus n-as sti unde altundeva sa le facem

-economisim spatiu. Pentru ca si restul gradinii vrem s-o facem tot in curte, in jurul casei, e important sa nu ocupam prea mult din spatiu.

-Unul din pereti e deja construit (casa)

-Fiind izolat si spatiul de sus (rasadnita), chiar si daca in toiul iernii nu o folosim pentru plante, tot va fi o temperatura mai mare acolo decat afara, si cand intram in pivnita (prin ea) nu se va pierde atata caldura din pivnita.

-Unghiul peretelui transparent permite (sper) sa intre suficienta lumina in casa iarna (acea camera e, oricum, baie/camara, nu e nevoie de prea multă lumină, acum avem doar 2 ferestre mici si camera aia e cea mai luminoasa din casa). Vara va intra mai putina lumina, deci va fi mai racoare in casa)

Dezavantaje:
-faptul ca ar trebui sa folosim beton
-nu stiu cum e cu apa din panza freatica, asta e asa un semn mare de intrebare
(valabil oriunde am vrea sa facem o pivnita, daca nu facem una in deal-la 100 m de casa)

Cam așa m-am gândit, e o primă schemă și probabil dacă ajungem să facem ceva de genul sigur n-o facem prea curând, că avem alte priorități.

Va rog sa va dati cu parerea!

Profile  

Post subject: Re: Pivniță+răsadniță
PostPosted: Wed Feb 08, 2012 11:40 pm 

Salut,

Tipul ala zgribulit in schema e Gab?

---------------------------------------
Deci, sera atasata e foarte ok, beci lipit de sau sub casa nu. Consolidarea trebuie sa ti-o proiecteze un structurist si ma tem ca iese ceva foarte scump si laborios.

----------------------------------------
Deoarece caldura "fuge" in sus Izolatia in pod aduce probabil cele mai multe beneficii cu minimum de lucrari si impact vizual.

Apoi (sau echivalent) ca importanta si impact este etansarea geamurilor si usilor. Deoarece nu cred ca vreti sa puneti geamuri si usi termopan trebuie cautate metode mai ieftine de etansare - garnituri de cauciuc, chituire ochiuri care misca, praguri, presuri intre geamuri, rame cu folie/policarbonat atasate la exterior sau chiar banala folie cu bule pe interior.
-----------------------------------------

Normal ar fi ca astea sa ajute substantial, sau mentinerea unei temperaturi de cateva grade sa nu coste foarte mult. Odata izolat podul, redus drastic curentii si avand o sera atasata pe peretele sudic, o aeroterma care are pozitie de termostat "antiinghet" va mentine undeva peste zero cu consum minim doar in perioadele foarte geroase.
------------------------------------------

Beciul puteti sa-l faceti separat, dar tot e scump. Sepp Holzer facea beci din busteni in coasta dealului, dar in stilu lui caracteristic, cu buldozeru si macaraua. E si varianta zidirii, daca puteti recupera caramizi gratis de pe la vreo darapanatura. Dar la naiba, e munca. Poate merita sa ai vara o camara rece, da pe mine, ca lenes ce sunt, ma sperie.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 08, 2012 11:45 pm 

Pai cred ca primul pas ar fi sa sapati o groapa cam cat de adanca vreti pivnita, ca sa vedeti daca se infiltreaza sau nu apa.
Din cate stiu eu, betonul nu este tocmai impermeabil. Poate doar daca il torni foarte gros.
Iar daca faci peretii grosi, cred ca merge si cu lut batatorit bine, in cofraje de lemn si facuta o structura de lemn care sa sustina planseul. Ar fi o idee asa dupa mintea mea, desi nu ma pricep foarte tare la constructii de-astea.
Eu aveam ideea asta pentru bordei. Daca imi fac vreodata bordei, asa ma gandeam sa ii fac peretii, cu lut batatorit bine, ca sa nu intre apa in el. Iar ca grosime, la cel putin 1 m. Pentru asa ceva ar trebui un utilaj.

De asemenea, cu pivnita langa casa, trebuie avut grija sa nu afecteze structura de rezistenta a casei. S-ar putea sa fie nevoie de ceva ramforsari, eu stiu...

Cezar le zice mai bine, nici eu nu m-as apuca de facut beci dintr-asta...

Profile  

PostPosted: Wed Feb 08, 2012 11:54 pm 

Au fantana chiar in... terasa casei, cam cat urca apa acolo primavara atat va fi si sub restul casei.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 08, 2012 11:56 pm 

blimpyway wrote:
Au fantana chiar in... terasa casei, cam cat urca apa acolo primavara atat va fi si sub restul casei.

Pai atunci e mult mai simplu

Profile  

PostPosted: Thu Feb 09, 2012 8:09 am 

blimpyway wrote:
Salut,
...Deci, sera atasata e foarte ok, beci lipit de sau sub casa nu. Consolidarea trebuie sa ti-o proiecteze un structurist si ma tem ca iese ceva foarte scump si laborios....

Pai si noi cum avem groapa aia de a fost si probabil o sa fie tot beci ? Nu e lipita sub nivelul casei :D ?
Oare ar trebui sa mutam amplasamentul ?

Daca panza freatica e sus, betonul va absoarbe umezeala -> igrasie, iar la ploi e posibil chiar sa se inunde. Din cate am auzit, multa lume pateste asa si pe aici.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 09, 2012 3:39 pm 

una e sa fie beciul din constructie cu ziduri pe post de fundatie peste care ridici casa, alta sa faci o groapa sub sau langa o casa gata construita.

E ca si cand ai incerca sa faci intai acoperisu si apoi sa bagi sub el casa.. nu ca nu s-ar putea dar e instabil si pericol sa cada, e necesar un efort exagerat de (pre)consolidare si oricum va fi o usoara deplasare care poate sa cauzeze.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 09, 2012 3:52 pm 

@irina - poate mai degraba sapati beciul IN sura, cu o trapa/capac pe care sa se poata circula. Acolo intrarea e ferita de soare si ploaie directa, parca e si putin mai inalt terenu?
Sura e structura usoara si flexibila, pe lemn, ar suporta mici miscari ale terenului sub ea, mai ales daca faceti beciul in mijloc, deci nu imediat sub stalpii care sustin peretii.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 09, 2012 4:44 pm 

idei de izolare a caselor de chirpici s-au discutat si aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=438121

Profile  

PostPosted: Thu Feb 09, 2012 7:04 pm 

Da, dupa ce m-am mai gandit si eu azi am ajuns si eu la concluzia ca o chestie sapata in șura ar fi o solutie mult mai buna.

Dar si mai bine si mai simplu- izolarea foarte buna a unei camere, pe post de cămară. Mersi tutror!

Rasadnita clar e o facem langa casa :D

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours