www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sun Jul 05, 2020 10:04 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Proiect Comunitate - de la Bucuresti spre munte
PostPosted: Wed Jun 29, 2011 6:01 pm 

firdesoare wrote:
„copiii” de la Stanciova

Hei, hei, hei! Am totuși 28 :) Baftă vă urez cu căutările!

Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 7:51 pm 

gab wrote:
firdesoare wrote:
„copiii” de la Stanciova

Hei, hei, hei! Am totuși 28 :) Baftă vă urez cu căutările!

:) hehe, şi muuuulţi-mulţi şi veseli înainte! am pus citat pentru ca mi-a rămas aşa în cap, după cum vă spunea dna Ileana Mavrodin (pe care m-am bucurat tare mult să o cunosc la Brăduleţ anul ăsta)... am vorbit despre multe la workshopul acela şi mereu când amintea de voi, zicea "copii de la Stanciova" :D
Şi nu-i rău să fii copil! ...şi eu sunt şi am tot 28 de ani (din aştia omeneşti)

zile cu soare! ...şi poate chiar vă facem o vizită, dacă ne primiţi şi ne iese itinerariul, cam peste o lună, să vedem spirala, toaleta şi alte minunăţii de-ale voastre :D

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 12:35 am 

a, ileana :)

cam peste o lună e și marea întâlnire permaculturistă, nu? poate le combinăm cumva. noi pe 28-31 iulie avem ceva planuri, dar în rest vă primim cu drag, sigur că da.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 12:52 am 

Buna, Cezar, salutari tuturor!

Da, de ceva vreme numai pe subiectul permaculturii dau google...Mi-am schimbat pana si ideile ultratehnologice, deja nu mai visez decat gradina multicolora si amestecata, iar cu restul oi vedea eu ce-oi mai face - ma refer la sistemul ala de incalzire calculat si rascalculat, care se dovedeste a fi prea scump pentru un sistem ecologic. Dar despre astea vom vorbi cat de curand, pe viu, daca o sa avem ocazia sa ne intalnim saptamanile astea cumva.
Pana de curand eram absolut ingrozit de ideea ca uite, sapte miliarde de oameni vor ramane in curand fara papica - sau in orice caz va deveni neindestulatoare. Stii ca, odata, demult, am postat pe peak oil despre dorinta mea de a ma retrage la tara, si intrasem oarecum in polemica referitor la faptul ca "da, se poate trai la tara doar cu vreo 50 de zile de munca efectiva pe an". Intr-adevar, daca pui cap la cap orele petrecute la camp si in gradina pentru tine insuti, fara a include si necesitatea de a produce excedentar pentru a vinde pe bani, cam atat iese. Dar ..cu o precizare - uitasem faptul ca se ara cu tractorul, si in lipsa acestuia s-ar mai adauga poate cateva zeci de zile de munca grea, poate chiar imposibila pentru cineva crescut la oras.
Iata insa ca am dat de acest concept formidabil, agricultura fara tractoare, fara arat, fara intoarcerea solului..fara ierbicidat, fara prasit, fara dezinsectizat...Aproape fara efort! O adevarata revelatie!
Deci nu mai e nevoie nici de petrol pentru tractor, nici de fertilizatori cu azot si fosfor - care si asta din urma e aproape epuizat! nici de chimicale impotriva insectelor! E ca si cum am fost orb si mi s-a redat dintr-o data vederea! Si acum pot vedea cu ochii mintii cum in cele din urma intreaga omenire va recurge la acest mod de a produce mancare....in mai putin de o suta de ani. Nu vor mai fi razboaie devastatoare, nici foamete, nici crime... si in cele din urma probabil vom reusi sa ne scuturam de consumerismul idiot in care ne-am afundat, si de bancile care ne sug vlaga si de tot sistemul capitalist..
Nu, nu vad lucrurile simplist....Vor fi cateva revolutii. Sistemul nu se va prabusi de la sine, mai e destul de tras.. Dar in cele din urma, omenirea va lua exemplu, om de la om, din aproape in aproape. Oamenii nu sunt fundamental rai si lacomi, pur si simplu televiziunea i-a facut asa. Mass-media, angoasele existentiale, alienarea din ce in ce mai profunda generata de instabilitatea economica tot mai accentuata, insecuritatea jobului, si asa mai departe. Daca dintr-o data (adica in zece ani) 20 de procente din Romania s-ar intoarce la sate, sa lucreze pamantul? S-ar rezolva de la sine o multime de probleme. Si tot mai multi oameni ar lua aceasta cale, vazand ca nu e nici pe departe atat de greu cum credeau!
In cele din urma, orasele se vor depopula, vor ramane sub jumatate din cat sunt acum. Majoritatea fuctiilor birocratice vor trebui sa dispara. E necesar insa sa pastram in functiune industria - intr-o masura mult mai mica decat acum - pentru a produce uneltele si lucrurile absolut trebuitoare.
Ceea ce scriu aici poate parea o utopie, dar se va intampla negresit - dintr-o cauza absolut naturala: prabusirile bancare care vor urma exploziei pretului la energie, datorat la randul lui diminuarii productiei mondiale de petrol...

Profile  

PostPosted: Wed Jul 06, 2011 12:39 am 

Anunt pentru cautatorii de teren/comunitate permaculturala din Bucuresti - hai sa ne adunam joi seara de ex. intr-un parc Titan sau Tineretului. Multi nu ne-am intalnit direct, e interesant sa vedem ce doreste fiecare si daca putem contura un plan de ... expeditii.

cezar.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 10:01 am 

Firdesoare,
Va doresc voie buna si mult succes in calatoria voastra! Sunt sigura ca veti gasiti ce cautati si mai mult!
Astept desigur muulte poze la intoarcere!

Profile  

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 11:17 am 

Detaliile intalnirii sunt aici: viewtopic.php?f=4&t=349&p=650#p650
azi joi 7 iulie parcul Titan, ora 19:30, portile mari de pe Liviu Rebreanu.

Profile  

Post subject: Locuri de investigat
PostPosted: Sat Jul 09, 2011 11:05 am 

Ar fi bine sa alcatuim o lista de locuri care fiecare considera ca merita vizitate. Locuri care au placut fiecaruia sau se gandeste ca ar merita atentia.

Deci din cele ce m-au impresionat

- in Buzau mi-a placut mult la Bisoca (la granita cu Vrancea). Am fost acum cativa ani. Drumurile in mare parte erau asfaltate. Muntisori lini, cu pasuni cu palcuri de padure. Si paduri. Nu stiu altitudinea. Imagini http://www.comunabisoca.3x.ro/page2.html

- am fost pe valea Buzaului si pe la Colti-Bozioru-Sibiciu, zona frumoasa dar inca nu pot sa zic daca si ce ar fi interesant. N-am urcat mai sus spre Siriu. Cred ca merita cautat si pe malul drept al Buzaului, de ex. spre Chiojdu.

- in Ardeal mi-a placut la Zece Hotare/Gugu. Nu am imagini. Un fel de podis carstic cu doline, foarte frumos. Destul de inalt, pe la vreo 700-800m . Camd am plecat de acolo spre sud (sa ajung pe DN76-oradea-brad) am mers mai bine de o jumate de ora cu masina pe un drum pustiu, fara localitati unde n-am intalnit aproape pe nimeni. Drumul era de tara si inalt (nu pe vale), in stare foarte buna, fara santuri, rupturi sau noroaie. Ma gandesc ca in pustietatile alea s-ar putea gasi ceva frumos, mare si accesibil ca pret.

- Podeni/Malarisca/Ciresu in Mehedinti. Zona de podis carstic, drumuri acceptabile (in mare parte asfaltate) pe coline, livezi, pasuni si palcuri de padure. Este foarte aproape de muntii ce strajuiesc valea Cernei. In linie dreapta e la 5km de Herculane, se poate ajunge pe drum peste munte care am inteles ca-i spectaculos. Zona aproape complet nedezvoltata turistic, putin populata. Aici sunt cateva imagini luate anul trecut in mai: http://www.flickr.com/photos/55305062@N08/
Merita investigat si mai la nord si vest, mai aproape de munte si de rezervatia Domogled. Nu prea mi-a permis masina, mai departe as fi avut nevoie de masina de teren sau... dacie. Nici sa colind pe jos nu am apucat.
Cateva date climatice despre zona se vad in panoul asta - insolatie ridicata dar si precipitatii de peste 1000mm (media in RO e sub 600), vanturi puternice pe culmi.

PS Scuze mihai ca (in afara de Bisoca si valea Buzaului) nu m-am incadrat la 300-400km, poate merita totusi vizitate.

Profile  

PostPosted: Sat Jul 09, 2011 12:05 pm 

Salut Mihai,

Felicitari pentru initiativa.
O idee asemanatoare mi-a venit si mie in urma cu cateva luni. Dar pentru ca nu am banii necesari pentru a o pune in practica, nu am facut-o publica.
Consider ca e o idee excelenta. Ma refer in special la ideea de a crea o comunitate. Ideea ca mai multi oameni sa se asocieze si sa cumpere impreuna (sau separat) un teren si sa construiasca acolo o comunitate.
Ideea este ca in general, cu cat terenul este mai mare, cu atat pretul pe ha scade si deci, investitia pe familie ar fi mai mica. Dar asta este un aspect minor. Mai important este ca atunci cand sunt mai multi oameni care gandesc la fel si lucreaza impreuna, fiecare dintre ei are alta motivatie, se implica mai mult, reusitele sunt mai multe si mai mari, se creaza un efect sinergic.
In prezent am un proiect perma pe care il desfasor de unul singur. Si nu e deloc usor de unul singur. Astazi vroiam sa merg la teren sa mai fac cate ceva, dar m-a descurajat repede caldura de afara. Probabil daca eram mai multi oameni implicati in proiect, as fi avut alta motivatie.

Ideea mea era asa:
- Teren frumos si ieftin, daca se poate undeva pe la 500-1000 euro pe ha.
- Ideal era de gasit undeva pe la 50-100 ha
- Un grup de 10 - 20 persoane (familii) care sa initieze comunitatea, fiecare venind cu un aport de 5000 euro pentru achizitionarea terenului.
- In momentul in care vor veni membrii noi in comunitate, vor contribui si ei cu aceeasi suma, iar banii ar fi folositi pentru constructia comunitatii.
- In faza de construire a comunitatii, se vor face 1, 2 sau 3 casute (cabanute), unde se pot aduna membrii comunitatii, iar rezidenta ar fi temporara si prin rotatie pentru fiecare din membrii comunitatii. Spre exemplu daca sunt 12 familii, vor sta timp de o luna 3 familii in comunitate, luna urmatoare alte 3 si tot asa, pana cand dupa 4 luni vine randul celorlalti. Evident, in lunile de iarna, pot fi mai putini sau cu sedere limitata (cateva zile pe saptamana - week-enduri), iar in sezonul in care este nevoie de mai multa munca, pot veni mai multi in unele zile.

Imi pare rau ca am ratat intalnirea din parcul Titan, mai ales ca locuiesc aproape. Poate reusesc sa ajung data viitoare.

Legat de posibile locatii, eu ma uitam cu interes la comuna Chiojdu http://www.chiojdu.ro/index.php Este la granita dintre Buzau si Prahova, Muntii Siriu, versant sudic, dar cu multe vaiugi si cu multe rauri si parauri ce curg prin vaile respective. Pare o zona adapostita de vantul rece din nord si cu o buna expunere la soare. Primarul pare ok, asa din poza :). Faptul ca are site, imi spune ca este preocupat de comuna respectiva si este deschis la nou. Zic eu ca ar fi o zona buna pentru infiintarea unei comunitati. Dar asta este doar o parere formata dupa ce am vazut pe net. Trebuie vazut si la fata locului, stat acolo, vorbit cu oamenii, luat pulsul zonei. Daca aveti drum prin zona respectiva, puteti incerca sa treceti si pe acolo. As veni si eu daca planuiti vreo excursie. Dar trebuie sa vad cum stau cu banii.

Sfarsitul de an, nu mi se pare un deadline realist pentru achizitionarea terenului, daca vrei sa formezi o comunitate. Asta pentru ca sunt o multime de pareri si cati oameni, atatea idei. Pe urma trebuie vazute o multime de terenuri si nu doar vazute, ci stat acolo, traite, gustate, incercate. Poti sa dai peste un teren care sa iti taie respiratia, sa iti placa la nebunie dar sa fie total nepotrivit pentru infiintarea unei comunitati. Sunt o multime de variabile de luat in calcul si cantarite la rece, iar asta cere timp. De aceea eu cred ca mai degraba, un deadline realist ar fi sfarsitul anului viitor. Asa poti avea 1 an intreg la dispozitie sa cantaresti optiunile, sa vezi cum e terenul in fiecare anotimp. Sa vezi cum sunt oamenii si ce resurse gasesti in zona.

Anyway, sunt si eu interesat de proiectul acesta de comunitate. Sunt din Bucuresti. Chiar daca in momentul de fata nu am bani de investit. Pot pune umarul la construirea comunitatii, iar pe viitor poate voi reusi sa imi cumpar si eu o bucata de teren in comunitatea respectiva.

Profile  

PostPosted: Sat Jul 09, 2011 5:28 pm 

salut actionmedia,

Esti sigur ca nu merita sa incerci chiar daca nu ai sau ai numai o parte din suma? Din ce am mai vorbit cu diverse persoane, unii au destul de putin - 500-1500 euro si cativa ... deloc. Acestia se feresc sa se implice din lipsa banilor dar poate totusi se gasesc posibilitati sa-i aducem. Daca ridic o stacheta de 5000 euro pentru teren s-ar putea sa pierd 75% din cei interesati.

Ce spui cu 50-100 hectare mi se pare greu de realizat, din cauza sumei destul de mare ce trebuie investita la inceput, apoi din cauza ca e greu sa gasesti teren asa mare sau macar parcele la distanta rezonabile de ajuns pe jos si apoi sa faci o impartire care sa fie agreabila tuturor.

in plus cred ca e foarte greu sa aduni atat de multi oameni pentru inceput Asa pot face o lista de 10-20 de cunoscuti (mai mult sau mai putin) care zic ca ar dori sa se implice dar daca incepem sa luam la puricat gusturile si nazuintele fiecaruia ajungi la concluzia ca e foarte greu sa gasesti si 3 oameni/familii care sa zica toti "gata, aici ne place, hai sa ramanem".

Feelingu meu ar fi ca un teren de 5-15ha si 5-10 persoane/familii ar fi mai rezonabil. Un teren chiar mai mic s-ar putea sa merite de ex. in imediata vecinatate a unei rezervatii, unde e "natura publica" adica e salbaticie aproape unde poti sa-ti clatesti sufletu, se pot aduna vreascuri de foc sau ciuperci.

Tot despre terenuri:
- terenul poate fi si ne-intreg daca parcelele sunt in distanta de 5-10-15 minute de mers, comunitatea poate ramane "conectata". Taranii din satele de munte merg si o ora sau mai mult pana la livada sau la gradina si se intorc seara.
- ulterior se pot gasi parcele suplimentare in vecini. Chiar daca unii nu doresc sa vanda se pot cumpara terenuri mai departate de comunitate si date la schimb cu cel invecinat, daca proprietarul curent considera schimbul avantajos (de ex. are mai putin de mers sau e putin mai mare)
- parcelele mai indepartate pot fi folosite ca zona3-5 "comunala" (pt. lemne, faneata, ciuperci, cereale sau cartofi) sau mai stiu eu... cabane turistice sau casute pentru vizitatori care sa nu interfere prea mult cu comunitatea in sine.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours